دامنه وب سایت و پسوند دامنه

دامنه وب سایت درواقع همان آدرس وب سایت می باشد. آدرسی که کاربران با درج آن در مرورگر خود به وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند. دامنه یا دومین دو بخش دارد، بخش اول نام و بخش بعدی پسوند دامنه گفته می شود. معیار های مختلفی برای ارزشمندی دامنه وجود دارند؛ البته ابتدای امر باید به بررسی این موضوع بپردازیم که دامنه ارزشمند چه منفعتی برای صاحب در طراحی سایت نیو خواهد داشت.

اهمیت دامنه در طراحی سایت

دامنه ارزشمند از دو جهت حائز اهمیت است، ابتدا از دیدگاه فنی دامنه ارزشمند از دیدگاه موتورهای جست و جوگر؛ اگر دامنه وب سایت شما پارامترهای لازم برای ارزشمندی موتورهای جست و جو مثل گوگل را داشته باشد میتوانید در نتایج جست و جو ها در موقعیت به مراتب بهتری قراداشته باشید. البته بحث سربلندی در نتایج جست و جو به مجموعه ای از عوامل وابسته است که یکی از مهمترین آن ها می تواند همین دامنه وب سایت باشد. از جهت دیگر ارزشمندی دامنه و داشتن دامنه ای خوب می تواند برای هر کسب و کاری در هر صنعتی اعتبار آور باشد. درواقع کسب دامنه خوب و ارزشمند سبب حفظ شان مجموعه دارای وب سایت می گردد.

بخش های دامنه در طراحی سایت

همانطور که گفته شد دامنه وب سایت از دوبخش نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل شده است. پسوند دامنه می تواند متناسب با کشور مربوطه انتخاب گردد، برای مثال پسوند دامنه .ir برای کشورمان ایران، پسوند .it برای کشور ایتالیا و یا .co برای کلمبیا می باشد. ولیک خیلی مواقع انتخاب پسوند صرفا با دیدگاه ملیت انجام نمی شود، مثلا همین دامنه های .it توسط خیلی از کسب و کارها و مجموعه های مشغول در زمینه IT و همچنین دامنه .co که دامنه ملی کلمبیا محسوب می گردد توسط مجموعه ها و کمپانی هایی که دامنه .com مناسب پیدا نمی کنند ثبت می شود. علاوه بر این نکات، پسوند ها باتوجه به جنس فعالیت و ماهیت مجموعه صاحب وب سایت نیز می تواند متناسب باشد، برای مثال دامنه .com در طراحی سایت ارزان مربوط به کمپانی های تجاری، دامنه .org برای ارگان ها، دامنه .net مربوط به مجموعه های فعال در زمینه شبکه و اینترنت و … است. در ادامه به برسی برخی از پسوند ها می پردازیم؛
پسوند .web وب سایت هایی که درباره web فعالیت دارند.
پسوند .gov  مربوط به مجموعه های دولی می باشد (Goverment).

پسوند .edu به منظور آموزش (Education) و مقاصد آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

پسوند .biz برای بحث های تجاری (Business).

پسوند int. مربوط به سازمان هایی با فعاليت بین المللی (International) می باشد.

پسوند name. به وب سایت های شخصی که افراد می خواهند نام خود را به عنوان دامنه داشته باشند کاربرد دارد.

پسوند ac. این پسوند دامنه ملی است برای جزایر آسکنشن (Ascention Islands).

پسوند tv. نیز پسوندی ملی است که مربوط به کشور توالو (Tuvalu) است، ولی چون TV اذهان را به سمت تلوزیون سوق می دهد، برنامه ها و شبکه های تلوزیونی نیز از این پسوند استفاده می کنند.

پسوند cat. برای انجمن های فرهنگی کتلم که درزمینه زبان شناسی نیز فعالیت دارند مورد استفاده قرار میگیرند.

پسوند mobi. مربوط به مجموعه هایی است که در زمینه تکنولوژی های موبایلی فعالیت دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *