وب سایت ها و ابزارهای کاربردی CSS

css مخفف (Cascading Style Sheets) می باشد به کدهایی اطلاق می شوند که استایل و نحوه نمایش پارامتر های مختلف صفحات وب سایت را بر عهده داشته و تشکیل می دهند. کدهای css توسط مرورگر تفسیر می شوند، به این کدها اصطلاحا client side نیز گفته می شوند، یعنی کدهایی که تفسیر و اجرای آن ها توسط مرورگر و در طرف کاربر انجام می شود. با داشتن دانش css در کنار کدهای پایه ای html می توان به طراحی وب سایت ایستاتیک بسیار زیبا پرداخت. البته آشنایی با کدهای جاوا اسکریپت نیز می تواند به زیبایی وب سایت بسیار بسیار کمک به سزایی داشته باشد.

درواقع کدهای css شکل دهنده کدهای html هستند. این کدها ظاهر اصلی وب سایت را سبب شده و در زیبایی و ارتباط کاربر با محتوای سایت موثر است. چرا که هرچه زیبایی و چینش پارامتر ها و انواع محتوای سایت متناسب و درست باشد، کاربر با بررسی صفحات سایت کمتر دچار سردرگمی و خستگی می شود. هرچقدر ظاهر وب سایت جذاب تر باشد و از کدهای css به نحو احسن استفاده شود، در طراحی سایت نیو سایت دارای user interface غنی تری خواهد بود.

در این میان معمولا طراحان و توسعه دهندگان وب سایت ها به جای سر و کله زدن با کدهای css دنبال راه حل های سریعتر و نتایج به مراتب بهتری هستند؛ از این رو وب سایت های زیادی با ایجاد بسترهای بسیار مناسب اقدام به تولید کدهای css کرده اند. این وب سایت ها با نمایش شمایلی از اقلام مختلف امکان تنظیم و تولید خودکار کدهای css را فراهم کرده اند، در ادامه به معرفی کاربردی ترین ابزارها و وب سایت های با این مشخصات می پردازیم که کمک شایانی به طراحان وب برای دستیابی به کدهای css می کنند:

وب سایت CSS3 Generator

این وب سایت امکان تولید انواع کدهای css3 را با به کارگیری رابط کاربری عالی و پرکردن پارامترهای مربوطه فراهم آورده است؛ آدرس این وب سایت: www.css3generator.com می باشد.

وب سایت css3buttongenerator

این وب سایت به طور تخصصی برای ساخت انواع دکمه با css3 ایجاد شده است. این وب سایت به طراحان وب این امکان را می دهد تا با پرکردن پارامتر هایی مثل فونت، رنگ، سایز متن و همچنین قابلیت تنظیمات مربوط به هاور (Hover) نیز دکمه مورد نظر ایجاد شود. آدرس این وب سایت: css3buttongenerator.com می باشد.

وب سایت css3please.com

این وب سایت یک ابزار فوق العاده برای تولید کدهای css3 است؛ به گونه ای که مانند یک زمین بازی طراحان وب می توانند کدهای مورد نظر خود را انتخاب کرده و اثر آن کدها را نیز به صورت دلخواه با زدن دکمه ببینند و در صورت  نیاز آن ها را انتخاب و کپی کنند؛ آدرس این وب سایت css3please.com است.

ایجاد طیف های رنگی با Ultimate CSS Gradient Generator

به کارگیری از طیف های رنگی یا همان گرادینت ها در پارامتر های مختلف وب سایت مثل دکمه ها و بک گراندها می تواند بسیار زیاد به زیبایی وب سایت بیافزاید. وب سایت های مختلفی برای تولید سی اس اس گرادینت وجود دارند که در این میان Ultimate CSS Gradient Generator که مربوط به colorzila می باشد که برای ایجاد گزادینت ابزاری کاربردی و مناسب محسوب می شود؛ آدرس صفحه مورد نظر برای ساخت گرادینت www.colorzilla.com/gradient-editor می باشد.

ابزار CSS3 Selectors Test در طراحی سایت

این ابزار در وب سایت css3.info گنجانده شده و به صورت اوتوماتیک یک سری از تست های جزئی و کوچک را انجام داده و نتیجه می دهد که مرورگر کاربر تا چه حدی با کدهای css3 سازگار بوده و بدون اشکال اجرا می شود و اگر هم مشکلی باشد آن مشگل را مشخص می کند. آدرس این تست کاربردی www.css3.info/selectors-test می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *